Вітаю! Настав час “віддати в світ” свій досвід побудови електрощита в приватний будинок. Ось що буде на фініші:
Вхідні дані: Будинок складається з 2-ох частин – стара будівля 1960 року народження +- 60 кв.м., побудована дендро-фекальним способом(із гівна і палок) і прибудова 2015 року із газоблоку +- 30 кв.м. В старому будинку алюмінієва проводка в первозданному вигляді, в прибудові – лише тимчасова мідна зі всього, що було під рукою. Також, є літня кухня та господарські будівлі, які теж треба живити.
Задача: Замінити вхідний алюмінієвий кабель від лічильника до щитка на новий, розбити навантаження на групи, додати засоби безпеки – ПЗВ, ПЗІП, контур заземлення, стабілізатор напруги.
Застереження! Автор статті не має профільної освіти електрика/електромонтажника. Всі рішення і дії, описані в цій статті, зроблені на свій страх і ризик і не можуть виступати інструкцією для дії. Ця стаття – особистий досвід і подається виключно для ознайомлення. Будь ласка, візьміть відповідальність за свою безпеку і кошти на себе, не повторюйте показане бездумно, звертайтесь до професіоналів!
Поїхали. Для тимчасової комутації зібрав отаку навісну конструкцію
Складається із пожежного ПЗВ 63А 100мА, п.яти групових автоматів і нульової шини
Упакувати все нове обладнання вирішив у навісний щит від Schneider Electric можель Mini Pragma на 36 модулів IP40 (MIP12312T). Щит саме навісний бо знаходиться у підсобці, немає сенсу штробити і врізати.
Для комутації пристроїв використав гнучкий провід ПВ3 на 6 та 10 квадратів та відповідні накінечники.
Нульова шина вгорі, Шина заземлення внизу.
Проміжні етапи збірки виглядають так
Що в складі? Перший ряд(зліва направо)
- ПЗІП – захист від ударів блискавки Schneider Electric 1 Р+N 20 кА 10 кА 1.3 кВ EZ9 (EZ9L33620)
- Автомат ПЗІПа – звичайний недорогий IEK на 16А, бо був у наявності.
- Селективне протипожежне ПЗВ IEK ВД1-63S 2Р 63А 100мА (MDV12-2-063-100).
- Вхідний автомат будинку Schneider Electric 2 Р 25 А тип C EZ9 (EZ9F34225)
- Вхідний автомат літньої кухні IEK 2 Р 25 А тип C, бо був у наявності
Другий ряд(зліва направо)
- ПЗВ IEK 32A 30мА
- П.ять групових автоматів Schneider із характеристикою B різних номіналів
Наприклад Schneider Electric 1 Р 16 А тип В EZ9 (EZ9F14116)
Як з.єднав?
Вхідний кабель від лічильника заходить на протипожежне ПЗВ – третій модуль в першому ряді. На фото на тому місці автомат, бо ПЗВ ще не було куплено.
Чому вхід відразу на ПЗВ а не автомат чи вимикач? Бо вхідний автомат на 25А вже встановлено у лічильнику зовні будинку
Від ПЗВ відходить 2 гілки – одна на стабілізатор напруги (Елекс Ампер У 12-1-40 v2.0), інша – на автомат ПЗІПа(корисно для обслуговування чи заміни), далі, відповідно, на ПЗІП.
Вихідні проводи після стабілізатора приходять на два автомати – для будинку і літньої кухні(На фото – два крайніх правих автомати в першому ряду).
До автомата літньої кухні під.єднана відповідна лінія(кабель 2*4), розподіл на групи та ПЗВ виконано вже в окремому щитку. Так, на фото є реле напруги, оскільки щиток збирався раніше, до покупки стабілізатора. Пізніше його прибрав.
Повернемось до будинку. Від автомата будинку прокладено два проводи до ПЗВ – на фото це перший модуль у другому ряді.
Далі все простіше – фаза після ПЗВ подається на 5 групових 1-полюсних автоматів через мідну шину, нуль – на загальну шину вгорі щита. Споживачі, відповідно підключено кожен до свого автомату – фази через автомат, нулі – до загальної шини
Провідників вийшло багато, виглядає не дуже акуратно, потрібно було брати більший щит, або комутувати навпаки – знизу вгору. Думаю, для першого в житті щита такої складності вийшло непогано. Всі багатожильні проводи обжаті ізольованими накінечниками, в автоматах затягнуті вручну викруткою, без шуруповерта.
Результати:
Тепер маємо впевненість в завтрашньому дні:
1) новий лічильник з автоматом
2) новий мідний вхідний кабель
3) двохрівневий диф. захист – протипожежне селективне ПЗВ + групові ПЗВ будинку і літньої кухні,
4) захист від блискавки – ПЗІП + автомат
5) стабілізатор напруги
6) заземлення
7) розподіл навантажень по групах
Так, в будинку залишилась стара алюмінієва проводка в жахливому стані, але тепер через неї не проходять великі навантаження, всі потужні прибори підключено окремими лініями.
Навіщо було ставити стабілізатор? Мережі на вулиці далеко не в найкращому стані, просадки напруги часто бувають до 170-180 В, а при запуску бойлера ще менше. В таких умовах, пральна машина стає на паузу і не запускається поки не побачить напругу не менше 200 В. Також, погано працює мікрохвильовка і насос.
Заземлення
В умовах нашого участку немає можливості виконати контур у формі трикутника, оскільки він банально не вміщується біля будинку, тому вирішив зробити прямою лінією. Таким чином, один кінець контуру буде заходити в будинок, а інший – в літню кухню.
Чому саморобний контур, а не заводський, наприклад, глибинне заземлення?
По-перше, ціна. Робота проста, матеріали відносно недорогі.
По-друге, геологія. Участок біля річки, багато граніту – величезні брили. Заглибитись на 3 метри і більше вже проблема.
Використав матеріали:
Кутник 5*50 – 4 штуки по 2м кожен
Смуга 5*50 – 12м
Бітумна мастика
Цинковий спрей
Фарба
Каналізаційна муфта і 2 заглушки
Як робили
Траншея. Викопали на глибину 70-80 см, так, щоб над контуром було 60 см грунту.
Якщо є місце викопати широку траншею, то робіть глибше.
Кутники загострив, щоб легше забивались. Два із чотирьох покрив автомобільним цинковим спреєм для експерименту. Цинк провідник і в той же час захищає від корозії.
Не ризикнув покривати всі 4 кутники, бо не знаю що з цього вийде.
Наступний крок – забили кутники на відстані 2 метри один від одного. Відступ від будинку і кухні вийшов приблизно по 1,5 м. Яка довжина кутників, така і відстань між ними має бути. По стандарту, роблять трикутний контур 3*3*3 м з довжиною кутників також 3 м. В моїх умовах вийшло 4 шт по 2 м замість 3*3. Думаю, вистачить.
Далі стягнули 2 частини смуги болтами і обварили(як вміли).
Готову довгу смугу вкинули в траншею і приварили до кутників, приблизно на 5 см нижче краю – див. фото
Чому нижче, а не по верху кутника? Бо спочатку кутники забили не повністю, приварювали смугу, а потім поступово дозабивали до дна траншеї. Так зручніше – можна варити не в траншеї, а на поверхні, але тут кожен вибирає сам.
Наступний етап – вигнули смугу з обох сторін, щоб зручно підвести до будівель. Також, пофарбував вертикальні участки смуги фарбою для ізоляції, щоб аварійний струм не розтікався поруч із будівлями. Певно цей зайве і придумав собі, але чомусь захотілось
Не забудьте обробити зварювальні шви. В моєму випадку це цинковий спрей, потім бітумна мастика.
Лишився етап підключення до будівель. Житловий будинок – завів смугу прямо всередину, а біля літньої кухні – у каналізаційну муфту і в ній виконав перехід на мідь. Провід ПВ3 10 кв.мм, обтиснутий накінечником, в гофрі. Для обтиснення потрібно прес-кліщі ручні або гідравлічні. До шини приварив болти і накінечники поприкручував гайками. Фото кінцевиго результату, на жаль, не робив, але думаю, тут нічого складного.
На виході отримав один спільний контур для двох будівель. Вважаю це доцільним, оскільки робити два контури було б затратніше по часу, зусиллях і коштах, та і живого неперекопаного місця на ділянці і так практично не лишилося)
Висновки
Результат зусиль мені дуже подобається – новий безпечніший електрощит, контур заземлення, мідний вхідний кабель. Все це підвищить безпеку і надійність електрики.
Як на мене, система ТТ(заземлюючий провідник не з.єднано із нульовим провідником) в комбінації з ПЗВ є одним із найбезпечніших рішень, що і було виконано.
Нагадаю, що я не маю профільної освіти і вивчав всі нюанси самостійно, старався не допустити критичних помилок. Ця стаття також перша в житті, тому надіюсь на розуміння.
Дані роботи виконані в березні 2021 року. Думаю, що зроблю продовження, оскільки щит в будинку пережив ще один тотальний апгрейд – додано інвертор і акумулятор, генератор із власним контуром заземлення, електрокотел.